Bebek ve Çocuklarda Boy ve Kilo Ölçümleri Nasıl Yapılmalıdır


Ölçümler Nasıl Yapılmalı?

Boy ölçümü:
çocuklarda boy ölçümü
Şekil 1

Ölçüme başlamadan önce ölçümü etkileyebilecek nesneler (saç tokası, topuklu ayakkabı gibi) çıkartılır. İki yaşın altındaki çocuklarda ölçüm “baş-ayak tahtası” ile yatar pozisyonda yapılır. Bu düzeneğin baş parçası sabit, ayak tahtası hareketlidir. Hastanın başı (verteks) “baş tahtası”na sıkıca değecek şekilde yerleştirilir (Şekil 1). Hastanın bakış doğrultusu zemin ile 90oaçı yapmalıdır. Dizler düz pozisyonda ve ayak bilek eklemi bacakla 90o açı yapar durumda iken hareketli “ayak tahtası” ile sıkıca temas ettirilir. Hareketli ayak tahtasının bulunduğu hizada cetvelin gösterdiği uzunluk okunur. Özellikle yenidoğan bebeklerin boylarını ölçerken dizlerine bastırılmaması gereklidir. Bu durum bebeğin kalça sorunu yaşamasına neden olabilir.


Persentil Hesaplama 

çocuklarda boy ölçümü
Şekil 2

İki yaşın üstündeki çocuklarda ölçüm çocuk ayakta dururken yapılır(Şekil 2). Düz bir duvara tespit edilmiş cetvel üzerinde hareketli bir “baş tahtası” sistemi kullanılır. Başın arkada en çıkıntılı bölgesi, omuzlar, kalça bölgesi, bacakların arka yüzü ve topuklar arkadaki duvara değdirilir. Topuklar birbirine bitişik durumda olmalı ve çocuğun bakış doğrultusu ile arkadaki düzlem arasında 90o‘lik açı bulunmalıdır.


Çocuğumun boyu kısa mı? 

çocuklarda boy ölçümü
Şekil 3
Baş çevresi ölçümü:

Başın arkasındaki kemiğin en çıkıntılı noktasından, kulaklar ve kaşların üzerinden geçecek şekilde esnemeyen dar bir mezür ile yapılır(Şekil 3). Ölçümü etkileyebilecek saç bantları ve tokalarının çıkartılması gerekmektedir. Baş çevresi 0-3 yaş arasındaki çocuklarda düzenli aralıklarla izlenir. Üç yaşından büyük çocuklarda üç yaşına ait ölçüm yok ya da daha önce bir sorun saptandı ise ölçüm alınır. Ölçümler yaşa ve cinse özgü standart tablo ya da grafikler yardımı ile değerlendirilir.

çocuklarda kilo ölçümü
Şekil 4
Ağırlık ölçümü:

Süt çocuklarının ağırlıkları yaşına göre yatarak ya da oturarak bebek terazilerinde, daha büyük ve ayakta durabilen çocuklarda ise normal basküllerde ölçülebilir(Şekil 4). Ağırlık ölçümü çocuğun giysileri çıkarılarak, sadece iç çamaşırları ile yapılmalıdır. Ölçüm öncesi terazi ayarı sıfırlanmalıdır.


Yaşa göre Check-up (Sağlık Taraması) sorgula